Kaydol, Her gönderiden haberin olsun!

5 Ocak 2017 Perşembe

İngilizce Dolu Bir Gün İçin 7 Aktivite

YDS'de başarılı olmak ya da genel İngilizce'mizi geliştirmek için yoğun bir şekilde İngilizce bombardımanına tutulmak lazım. Bunun için de neler yapabileceğimizi kendi yaptığım aşağıdaki örneklerle anlatmaya çalıştım.


  • Sabah uyandığınızda işe ya da okula giderken e-maillerinizi kontrol edin. Abone olduğunuz yabancı sitelerden gelen makale önerileriyle güne başlayın. Önerilen Siteler: flipboard, pocket, sciencealert, national geographic

  • Ülkemizden ve dünyadan haberleri İngilizce takip edin. Özellikle ülkemizde olan olayları daha yakından bildiğimiz için okuduklarımız daha anlaşılır gelecek ve farkında olmadan kelimeler öğreneceğiz. Önerilen Siteler: hurriyetdailynews, dailysabah, trtworld

  • Facebook ve Twitter'da olabildiğince yabancı siteleri, sayfaları, eğlenceli grupları, yabancı gazete ve dergilerin bağlantılarını da takip edin. Sayfa akışınız İngilizce dolsun.

  • Sosyal ortamlardan mutlaka İngilizce konuşan bir arkadaş edinin. Onunla iletişimi devam ettirebilmek için kendinizi zorladıkça kelime dağarcığınızı ve çeviri yeteneğinizi geliştirecek, kalıplar artık beyninizden otomatik olarak dökülmeye başlayacak. Bir müddet sonra kendi arkadaşlarınızla konuşurken bile İngilizce'ye çevirmeye çalıştığınızı fark edeceksiniz. NOT: İngilizce bu arkadaşınızın ana dili olmalıdır.

  • İş ya da ders çalışma esnasında yabancı müzik radyolarını dinleyebilirsiniz. Kelimelere aşinalığınız gittikçe artacak ve en azından sevdiğiniz şarkının isminin anlamını öğrenirken bile bir şeyler öğreneceksiniz.

  • Evlerimizde TRT World, NHK World gibi kanalları izleyebiliriz. Özellikle Japon devlet kanalı olan ve reklam yayınlamayan NHK World benim favorim. Japon kültürüne sempati beslemeye bile başladım. Yalnız bazen geleneksel tiyatro oyunları oluyor ve bu oyunlar emin olun insanın ister istemez garibine gidiyor.:))

  • Ve en sevdiğim...Çizgi film! Cartoon Network eğer uydu alıcınız destekliyorsa orijinal diline çevrilebiliyor. Çizgi filmleri anlamak da oldukça kolay, karmaşık olaylar olmuyor:)


1 yorum:

  1. Emeklerine sağlık. nereden başlayacağımı bilmiyordum ama şimdi bir fikrim var :) konu hakkında çok fazla bilgi kirliliği vardı ama genel kanı sanırım reading yapmakta

    YanıtlaSil

İlk ilke, kendinizi kandırmamaktır ve siz, en kolay kandırabileceğiniz kişisiniz. RICHARD FEYNMAN