Kaydol, Her gönderiden haberin olsun!

2 Eylül 2018 Pazar

Sabah Erken Kalktık, Güne Nasıl Başlamalıyız?


Sabah erken uyandık. Evet. Bunu başardık... Fakat sıcacık yatağımız oradan bize yan yan bakıyor. Her yer karanlık. 

"Ne var sanki bugün de kalkmasam." 

"1 saat daha uyusam bir şey olmaz."

Olur arkadaşlar, olur. Eğer bu şikayetleri ediyorsak kendimizi geceden motive ettiğimizi düşünmüyorum açıkçası. Motive olmak, sabahın planını yapmak erken uyanma alışkanlığı kazanmanın temel taşıdır. Öte yandan bu şikayetler bu alışkanlığı kazanmanın ilk aşamalarında gayet normaldir. Merak etmeyin bu şikayetlerden kurtulmanın yolları var - Daha doğrusu onları yenmenin.

Benim sabahları yaptığım ilk şeyler bu aşağıdakiler. Bunları yapınca daha kolay uyanıyorum ve kendimi çalışmaya hazır hissediyorum. Siz de farklı davranışlar ekleyip çıkararak kendini düzeninizi kurabilirsiniz.

Yapılacaklar:
  • Su; Gece boyunca vücudumuz su almadığı için her sabah uyanır uyanmaz 500 ml su içmemiz çok iyi olur. Ayrıca su iç organlarımıza uyandığımızı haber veren bir uyaran etkisi gösterir. İçine bir-iki dilim limon da atarsak tadından yenmez.
  • Hava; Sabahları biraz temiz hava çok iyi gelir. Ben su içtikten sonra genelde balkona çıkar 1-2 dakika hava alırım. Size de öneririm. Sabah havası o kadar güzelki.
  • Hareket ; Suyu içtik, havamızı aldık ama hala vücudumuz hantal, hala mızmızlanıyor. Onu canlandırmak için 20-30 tekrar arası şu hareketten yaparsak biraz nabzımız yükselir sanırım.

  • Temizlik, Tertip ve Düzen; Şahsi temizliğimizi yapıp, odamızı (özellikle yatağımızı) düzeltip bir de kılık-kıyafet hazırlığımızı yapmamız farketmeden vücudumuza bir mesaj verir. Ne mesajı mı? Tebrikler, bugünün ilk görevini tamamladın! mesajı.
  • Kahvaltı; Benim en sevdiğim aşama işte bu arkadaşlar. Hayır yediklerim için değil yemediklerim için seviniyorum. Eğer evde kahvaltı yapmasaydım o ne idüğü belirsiz poğaçaları, simitleri, çayları yemeye-içmeye devam edecektim. Dışarıdan aldığımız bu besinlerde kalitesiz maddeler kullandıkları için midelerimize zarar vermesi kaçınılmaz. Ve tek zarar verdiği yer de midelerimiz değil. 
  • Çalışma; Evet geldik asıl konumuza. Sabahın her dakikası çok değerli olduğundan çalışacağımız konuyu önceden belirleyip, çalışma ortamımızı ve materyallerimizi önceden hazırlamamız daha etkili olacaktır. Programsız ve hazırlıksız yapılan bir çalışma bütün emeklerimizi boşa çıkaracaktır. Bu hazırlığımızı yapalım arkadaşlar. Boşuna sabah uykumuzdan kalkıp, fedakarlıklar yapmıyoruz değil mi?
  • Bonus: Benim fazladan 2 yöntemim daha var. İlki sakız çiğnemek. Sabahlar ders çalışırken ya da kitap okurken sakız çiğnediğimde uykum daha zor geliyor. Size de öneririm. Bir diğeri müzik dinlemek. Şu tür müziklerden açıyorum, kenarda çalıyor. Sabahın sessizliğini kıracak hafif bir müzik yetiyor. 
Sabahları Kesinlikle Yapmayacağımız Şeyler:
  • Televizyon; Sabah sabah Televizyon mu izlenir Allahaşkına! Hem aç bakalım izleyecek ne bulacaksın. Olsa olsa Doktorlar'ın tekrar bölümleri, Cennet Mahallesi ve Akasya Durağı... Televizon alışkanlığımızı çoktan törpülememiz gerekiyordu arkadaşlar. Zaten uzak durduğunuzu varsayıyorum.
  • Sosyal Medya; Adı üstünde sosyal bir mecra. Yani en az iki kişinin birbiriyle etkileşime girmesi beklenen bir yer. E sabah sabah kiminle iletişime gireceksiniz? Beğendiklerinizi, paylaşımlarınızı, fotoğraflarınızı kimler görecek? Kaldı ki sabah 05:30'da bakmadığınız hesaplarınızda emin olun 08:00'e kadar bir etkinlik olacağını hiç sanmıyorum. Hatta uyanır uyanmaz telefonunuzun internetini kapatabilirsiniz. Unutmayın sabah sosyal medya için erken kalkmıyoruz. Her dakikamız çok değerli.
  • Uygulama/Oyun Bildirimleri; Yine aynı şekilde sosyal medya gibi oyunlar da çok vaktimizi yiyor. Hatta oyunlar benim gözümde daha tehlikeli. Çünkü sabahın 05:30'unda sosyal medyadan gelmeyen bu bildirimler oyunlardan gelebiliyor. Sabah 05:30'da tarla sulayıp, hasat yapılan oyunlardan bahsediyorum. Ya da 10 saat sonra ele geçecek bir kale 06:00'da sizin oluyor ve "hemen müdahale etmeniz kötü şeyler olur" falan filan. Sabahları bu oyunlardan uzak duralım arkadaşlar hele bu süre kısıtlamasıyla sizi bağımlı yapan oyunlardan daha çok uzak duralım.
Sabah erken kalkmaya başladınız mı? Başlayan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum. İyi çalışmalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlk ilke, kendinizi kandırmamaktır ve siz, en kolay kandırabileceğiniz kişisiniz. RICHARD FEYNMAN